Meluavaa yötyötä ja muutoksia liikennejärjestelyihin

Uutiset
E18 Raision keskusta -hankkeessa tehdään paalutus- ja pontitustöitä Nesteentien varrella. Töistä aiheutuu melua, ja lisäksi osa töistä tehdään yöaikaan. Juhaninkujan kohdalla muutokset koskevat autoilijoita, kävelijöitä ja pyöräilijöitä. Syyslomaviikolla Juhaninkuja suljetaan liikenteeltä.
Nesteentien kiertotien rakentaminen käynnissä.

Nesteentie ylle asennettava tekniikkasilta on väliaikainen rakenne, jonka avulla kunnallistekniikka saadaan kulkemaan tulevan tunnelikaivannon yli. Tekniikkasilta kuljetetaan työmaalle 40 metriä pitkänä erikoiskuljetuksena keskiviikon 30. syyskuuta vastaisena aamuyönä. Liikenne Raisiontien ja E18-kehätien risteyksessä pysäytetään kaikista suunnista kuljetuksen saapuessa korkeintaan kahdeksaksi minuutiksi. 

Melua paalutus- ja pontitustöistä

Nesteentien läheisyydessä Raisiontien ja Alhaistentien välisellä alueella tehdään syyskuun alussa tekniikkasillan paalutustöitä ja Itäraitin alikulkukäytävän pontitustöitä. Töistä aiheutuu melua.

Nesteentien liikennettä pysäytetään paalutus- ja pontitustöiden aikana korkeintaan kahdeksaksi minuutiksi kerrallaan. Liikenteen pysäyttämistä vaativat työt tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella. Osa töistä tehdään myös yöaikaan kello 21–7 välisenä aikana. Yöllä tehtävien töiden arvioitu kesto on kahdesta kolmeen yötä. Yötöitä ei tehdä perjantain ja maanantain välisinä öinä.

- Liikennettä pysäytetään turvallisuussyistä. Osa töistä tehdään yöaikaan, kun kehätien liikennemäärä on pienempi, ja siten liikennehaitta pienempi, projektipäällikkö Mauri Mäkiaho Väylävirastosta kertoo.

Myös tekniikkasillan asentaminen paikoilleen aiheuttaa muutoksia liikennejärjestelyihin. Näistä muutoksista tiedotetaan erikseen.

Karttakuvassa raision keskustan pontitus paalutus töitä

Liikennejärjestelyihin muutoksia Juhaninkujan kohdalla Raision keskustassa

Nesteentiellä Juhaninkujan kohdalla tehdään keskustatunnelin työnaikaisen kiertotien rakentamiseen liittyviä töitä. Työt vaikuttavat ajoneuvoliikenteeseen, jalankulkuun ja pyöräilyyn.

Kehätien itäpuolella kulkeva jalankulun ja pyöräilyn väylä suljetaan työalueiden kohdalla Juhaninkujan molemmin puolin. Jalankulku ja pyöräily ohjataan kiertoreitille Eeronkujan ja Opinpolun kautta. Kiertoreitti merkitään maastoon opastein.

Ajoneuvoliikenteen kaistoja joudutaan ajoittain sulkemaan kehätiellä Juhaninkujan risteysalueen kohdalla. Molempiin suuntiin on kuitenkin koko ajan vähintään yksi kaista käytössä.

- Kaistojen sulut tehdään lähtökohtaisesti ruuhka-aikojen ulkopuolella. Kaikki kaistat avataan päivän päätteeksi käyttöön, projektipäällikkö Mauri Mäkiaho Väylävirastosta kertoo.

Lisäksi ajoneuvoliikenteeseen vaikuttaa liikennevalokojeen siirto, joka tehdään torstaina 24. syyskuuta. Työ ajoitetaan ruuhka-aikojen ulkopuolelle, jolloin kehätiellä Juhaninkujan ja Alhaistentien kohdalla olevat liikennevalot ovat pois käytöstä.

Töiden edetessä liikennejärjestelyihin tulee muutoksia myös Juhaninkujalla. Koulujen syyslomaviikolla 42 Juhaninkuja suljetaan liikenteeltä kehätien ja Eeronkujan/Opinpolun välillä. Tuolloin myös ajoneuvoliikenne ohjataan alueella kiertoreitille. Näistä liikennejärjestelyistä tiedotetaan tarkemmin erikseen.

Kiertoreitti Juhaninkujan kohdalla.

Tiedote ja kuvat: Väylävirasto

Katso kaikki ajankohtaiset liikennejärjestelyt Väyläviraston sivuilta

Muokattu viimeksi
25.9.2026 13:52

Asiasanat

Asuminen ja ympäristö
E18 Raision keskusta