Kirjasto on suljettu 23.–24.3.

Raision kaupunginkirjasto on poikkeuksellisesti kiinni ma–ti 23.–24.3. Vaski-kirjastojen kirjastojärjestelmän päivitystöiden takia. Myöskään lehtiosaston omatoimialue ei ole käytössä sunnuntaista 22.3. klo 18 alkaen. Kirjasto on normaalisti auki keskiviikosta 25.3. alkaen. Kiinniolon aikana palautusluukkuun palautetut kirjat palautetaan järjestelmään keskiviikkona 25.3. 

Raision kirjastosta lainattujen kirjojen ja muiden aineistojen eräpäivät siirtyvät sulkuajan yli, eli eräpäivä ei voi olla 23. tai 24.3. Samoin Raisiosta noudettavien varausten noutoaika on edelleen viisi kirjaston aukiolopäivää. Huomaathan, että jos olet lainannut niteen jostain muusta Vaski-kirjastosta, eräpäivä voi osua tiistaihin 24.3.

Vaski-kirjastojen verkkokirjasto on myös poissa käytöstä päivityksen takia sunnuntaista 22.3. klo 19 lähtien, ja käytössä taas tiistaina 24.3. klo 12. Verkkokirjastoon ei pääse kirjautumaan (uusiminen, varaaminen ja maksujen maksaminen ei ole mahdollista), kokoelmaa voi selata verkkokirjastossa päivityksen aikana, mutta saatavuustiedot eivät näy. Muistathan uusia tai palauttaa lainasi ajoissa, jotta niille ei kerry myöhästymismaksuja päivityksen aikana.

Päivitys aiheuttaa palvelukatkon kaikissa Vaski-kirjastoissa 23.3. Tarkasta Vaski-verkkokirjaston aukioloaikatiedoista kunkin kirjaston tarkemmat tiedot.

E-kirjastoa voi käyttää tavalliseen tapaan päivityksen ajan.

Lyhyesti

  • Raision kirjasto on suljettu ma–ti 23.–24.3.
  • lehtiosaston omatoimialue suljetaan su 22.3. klo 18 ja se pysyy suljettuna ma–ti 23.–24.3. Tänä aikana Raisiosta noudettavia varauksia ei voi hakea.
  • su 22.3. klo 19 alkaen verkkokirjastoon ei pääse kirjautumaan
  • palautusluukkuun voi palauttaa aineistoa, mutta ne palautetaan vasta ke 25.3.
  • E-kirjasto on käytössä
  • Raision kirjasto on avoinna normaalisti ke 25.3.

 

Asiasanat

Kulttuuri ja vapaa-aika
Vaski-verkkokirjasto